Blaham Blazers
home
history
honours
news
teams
location
contact
sponsors
 

CLUB Honours

The Blazers age group teams have all been high achieving to date winning or being runners up in 251 League and Cup competitions.

2015/16 Honours:
Winners Southern Youth League West Division
Winners U17 Tandridge League A Division
Winners U15 Tandridge League A Division
Winners U13 Tandridge League A Division
Winners U21 Tandridge League Cup
Winners U14 Tandridge League Cup
Winners U11 Tandridge League Cup
Winners U13 Tandridge League A Division Sportsmanship Award
Winners U11 Tandridge League Sportsmanship Award
Winners Greater London Womens League Division 2 Sportsmanship Award
Winners LCSYFL U10 Trophy
Winners LCSTFL U9 Trophy
Winners LCSYFL U7 Trophy
Winners Elm Grove U15 Tournament
Winners Elm Grove U10 Tournament
Winners Guildford City U11 Tournament
Winners Furngate U7 Tournament
Winners Broomwood U8 Tournament
Winners Fit4Kidz U8 Tournament
Winners Mitcham Park U14 Tournament
Winners Energise & ACLT U15 Tournament
Winners Abbey Rangers U13 Shield
Runners Up Surrey Elite League
Runners Up U21 Tandridge League A Division
Runners Up U15 Tandridge League Cup
Runners Up U13 Tandridge League Cup
Runners Up Met Police U11 Tournament
Runners Up Elm Grove U15 Tournament
Runners Up Kingstonian U14 Tournament
Runners Up Kingstonian U12 Tournament
Runners Up Kingstonian U11 Tournament
Runners Up Furngate U15 Tournament
Runners Up Furngate U14 Tournament
Runners Up Furngate U13 Tournament
Runners Up Furngate U8 Tournament
Runners Up Halliford Colts U10 Tournament
Runners Up South Park U11 Tournament
Runners Up Guildford City U10 Tournament

2014/15 Honours:
Winners Southern Youth League Championship Play Offs
Winners Southern Youth League Central Division
Winners U17 London Cup
Winners U17 Tandridge League A Division
Winners U17 Tandridge League Cup
Winners Surrey Elite League Sportsmanship Trophy
Winners Elm Grove U14 Tournament
Winners Furngate U13 Tournament
Winners Sandhurst Town U13 Pre Season Tournament
Winners Old Isleworthians U11 Tournament
Winners Elm Grove U10 Tournament
Winners Furngate U10 Tournament
Winners Sandhurst Town U9 Tournament
Winners Bourne End U9 Tournament
Winners Mayford Sports U9 Tournament
Winners Halliford Colts U9 Tournament
Winners U12 Tandridge League B Division Sportsmanship Award
Runners Up Southern Youth League Cup
Runners Up U14 Tandridge League A Division
Runners Up U13 Tandridge League A Division
Runners Up U13 Tandridge League Cup
Runners Up U12 Tandridge League C Division
Runners Up U11 Tandridge League B Division
Runners Up Furngate U14 Tournament
Runners Up Guildford City U14 Tournament
Runners Up Guildford City U12 Tournament
Runners Up Club Langley U12 Pre Season Tournament

2013/14 Honours:
Winners Surrey South Eastern Combination
Winners Surrey South Eastern Combination League Cup
Winners U13 Tandridge League Shield
Winners U12 Tandridge League D Division
Winners U11 Tandridge League C Division
Winners Southern Youth League Fair Play Award
Winners Brockham U16 Tournament
Winners Windsor U11 Tournament
Winners Worcester Park U11 Tournament
Winners Ruislip Rangers U11 Tournament
Winners Abbey Rangers U11 Plate
Winners Elm Grove U10 Tournament
Winners Guildford City U10 Tournament
Winners Guildford City U9 Tournament
Winners Furngate U9 Tournament
Winners Guildford City U8 Tournament
Runners Up Southern Youth League Cup
Runners Up Southern Youth League Invitational Plate
Runners Up U12 Tandridge League B Division
Runners Up U12 Tandridge League C Division
Runners Up U13 Tandridge League Cup
Runners Up U11 Tandridge League Cup
Runners Up NPL U16 Tournament
Runners Up Guildford City U13 Tournament
Runners Up Furngate U13 Tournament
Runners Up Guildford City U12 Tournament
Runners Up Danson U12 Tournament
Runners Up Ewell Saxons U11 Tournament
Runners Up Bourne End U11 Tournament
Runners Up Sandhurst Town U10 Tournament
Runners Up Furngate U10 Tournament
Runners Up Elm Grove U9 Tournament

2012/13 Honours:
Winners U12 Tandridge League B Division
Winners Petts Wood U18 Tournament
Winners Claygate U12 Tournament
Winners Furngate U12 Tournament
Winners Claygate U11 Tournament
Winners Furngate U11 Tournament
Winners Guildford City U11 Tournament
Winners Elm Grove U10 Tournament
Winners Petts Wood U10 Tournament
Winners Furngate U9 Tournament
Winners Guildford City F.C. U12 Plate
Winners Guildford City F.C. U10 Plate
Winners Abbey Rangers F.C. U9 Plate
Winners U12 Tandridge League B Division Sportsmanship Award
Runners Up U15 Tandridge League B Division
Runners Up LCSYFL U11 Premier Division (U11 Colts)
Runners Up LCSYFL U11 Premier Division (U11 Eagles)
Runners Up LCSYFL U11 Division One
Runners Up LCSYFL U10 Division One
Runners Up LCSYFL U11 League Cup
Runners Up Guildford City U18 Tournament
Runners Up Furngate U15 Tournament
Runners Up Elm Grove U12 Tournament
Runners Up Furngate U12 Tournament
Runners Up Petts Wood U12 Tournament
Runners Up Rusthall U11 Tournament
Runners Up Furngate U10 Tournament
Runners Up Worcester Park U10 Tournament
Runners Up Sandhurst Town U9 Tournament

2011/12 Honours:
Winners LFA Summer League
Winners SYL Invitational Plate
Winners LCSYFL U11 Premier Division
Winners LCSYFL U10 Division One
Winners U9 LFA Saturday Youth Cup
Winners U10 Camber Championships
Winners U11 LCSYFL Shield
Winners Petts Wood F.C. U18 Tournament
Winners Furngate F.C. U11 Tournament
Winners Abbey Rangers F.C. U10 Tournament
Winners David Beckham Academy U9 Tournament
Winners Abbey Rangers F.C. U11 Plate
Winners Abbey Rangers F.C. U10 Plate
Winners Tandridge League U14 Sportsmanship Award
Winners Camber Championships U13 Sportsmanship Award
Runners Up LCSYFL U11 Premier Division
Runners Up LCSYFL U11 League Cup
Runners Up U11 Camber Championships
Runners Up Guildford City F.C. U18 Tournament
Runners Up Petts Wood F.C. U16 Tournament
Runners Up Furngate F.C. U16 Tournament
Runners Up Bourne End U14 Tournament
Runners Up Furngate F.C. U11 Tournament
Runners Up Furngate F.C. U9 Tournament

2010/11 Honours:
Joint Winners LSYFL U10 Premier Division (BB Colts)
Joint Winners LSYFL U10 Premier Division (BB Eagles)
Winners LSYFL U10 League Cup
Winners Petts Wood F.C. Open Age Tournament
Winners Petts Wood F.C. U17 Tournament
Winners Abbey Rangers F.C. U15 Tournament
Winners Claygate Royals F.C. U15 Tournament
Winners Furngate F.C. U10 Tournament
Winners Claygate Royals F.C. U13 Plate
Winners FA Charter Standard Community Club Of The Year Regional Award
Runners Up Southern Youth League U18 Central Division
Runners Up LSYFL U9 League Cup
Runners Up LSYFL U10 League Cup
Runners Up Furngate F.C. U10 Tournament
Runners Up Claygate Royals F.C. U15 Tournament
Runners Up Petts Wood F.C. U15 Tournament

2009/10 Honours:
Joint Winners LSYFL U9 Premier Division (BB Colts)
Joint Winners LSYFL U9 Premier Division (BB Eagles)
Winners LSYFL U9 League Cup
Winners LSYFL U14 Premier Division
Winners LSYFL U14 League Cup
Winners Claygate Royals F.C. U14 Tournament
Winners Claygate Royals F.C. U16 Tournament
Winners Esher F.C. U14 Tournament
Winners Esher F.C. U16 Plate
Winners Petts Wood F.C. U17 Tournament
Winners Keele Cup U18 Plate
Winners Tandridge League A Division Sportsmanship Award
Runners Up LSYFL U9 League Cup
Runners Up LSYFL U11 Premier Division
Runners Up Esher F.C. U11 Plate
Runners Up Claygate Royals F.C. U14 Tournament
Runners Up Esher F.C. U17 Tournament

2008/09 Honours:
Winners LSYFL U10 South Division
Winners LSYFL U10 Shield
Winners Walton & Hersham F.C U13 Tournament
Winners Claygate Royals F.C. U13 Tournament
Winners Claygate Royals F.C. U15 Plate
Winners Farncombe Youth F.C. U13 Tournament
Winners Petts Wood F.C. U13 Tournament
Winners Petts Wood F.C. U16 Tournament
Winners Furngate Youth F.C. U13 Tournament
Winners Furngate Youth F.C. U10 Tournament
Runners Up LSYFL U10 North Division
Runners Up LSYFL U10 League Cup
Runners Up Farncombe Youth F.C U13 Tournament
Runners Up Farncombe Youth F.C. U15 Tournament
Runners Up Petts Wood F.C. U13 Tournament
Runners Up Petts Wood F.C. U16 Tournament
Runners Up Furngate Youth F.C. U15 Tournament
Runners Up Upper Beeding F.C. U16 Tournament

2007/08 Honours:
Winners Abbey Rangers F.C U12 Tournament
Winners U9 McDonalds 4's Festival
Winners Abbey Rangers F.C U12 Plate
Runners Up Tandridge League U12 B Division
Runners Up Walton & Hersham F.C. U15 Tournament
Runners Up Farncombe Youth F.C. U14 Tournament
Runners Up Furngate Youth F.C. U12 Tournament

2006/07 Honours:
Winners Petts Wood F.C. U11 Tournament
Winners Petts Wood F.C. U14 Tournament
Winners South Park F.C. U13 Tournament
Winners Furngate Youth F.C. U11 Tournament
Winners U13 Tandridge League B division Sportsmanship Award
Winners U8 Elm Grove Colts Fair Play Award
Runners Up Tandridge League U13 B division
Runners Up Petts Wood F.C. U13 Tournament

2005/06 Honours:
Winners SYFL U10 Premier Division
Winners SYFL U10 League Cup
Winners Furngate Youth F.C. U13 Tournament
Winners Woking & Hersham F.C. U14 Tournament
Winners or Runners Up Walton & Hersham F.C. U12 Tournament (final postponed to be played in Sept)
Runners Up Tandridge League U12 C Division
Runners Up Tandridge League U13 C Division
Runners Up Walton & Hersham F.C. U10 Tournament
Runners Up Walton & Hersham F.C. U14 Tournament
Runners Up Caterham Pumas F.C. U10 Tournament

2004/05 Honours:
Winners SYFL U11 Premier Division
Winners SYFL U11 League Cup
Winners U12 London F.A. County Shield
Winners U12 Walter Perry Cup
Winners Woking F.C. U12 Tournament
Winners Ifield Cobras U9 Tournament
Runners Up U11 Walter Perry Cup
Runners Up SYFL U12 Premier Division
Runners Up SYFL U12 League Cup
Runners Up SYFL U13 Premier Division
Runners Up SYFL U13 League Cup
Runners Up Woking F.C. U9 Tournament
Runners Up Woking F.C. U11 Tournament
Runners Up Ifield Cobras U13 Tournament

2003/04 Honours:
Winners U11 Walter Perry Cup
Runners Up SYFL U10 Premier Division
Runners Up SYFL U11 Premier Division
Runners Up U10 Walter Perry Cup
Runners Up U12 Walter Perry Cup
Runners Up SYFL U12 Shield
Runners Up U10 Macmillan London Challenge Cup

2002/03 Honours:
Winners SYFL U10 Premier Division
Winners SYFL U11 League Cup
Winners U11 Macmillan London Challenge Cup
Winners U10 Macmillan London Challenge Plate
Runners Up Ifield Cobras U10 Tournament

2001/02 Honours:
Winners Ifield Cobras U9 Tournament
Runners Up SYFL U10 Division
Runners Up SYFL U10 Shield

 

 

May 2015 U17's Winners of the London Cup

Under 11 winners
May 2011 U11's Eagles Winners of the LSYFL Cup

under14s
May 2010 U14's Winners of the LSYFL Cup with some Champaigne football

under 16s
July 2009 U16's Winners of the Petts Wood Tournament


July 2008 Balham Blazers F.C. U9's Winners of the McDonalds 4's Festival

July 2007 Balham Blazers F.C. U14's Winners of the Petts Wood F.C. youth football tournament

July 2006 Under 10s. Winners of the SYFL League Cup.

 


2005 Under 12s. Winners of the London F.A. County Shield.


2003 Under 11s. Winners of the MacMillian London Challenge Cup.